ایده های استفاده از شلف در آشپزخانه (بخش ۲)

همان طور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، آشپزخانه یکی از فضاهایی است که می‌توان گفت بیش از هر جای دیگری به شلف نیاز دارد. دلیل این موضوع هم آن است که معمولاً معماران فضای نسبتاً کم تری به آشپزخانه اختصاص می‌دهند و ما نیاز داریم تا از این اندک فضا نهایت استفاده را ببریم. بنا بر این استفاده از شلف یکی از بهترین راهکارها است. در این نوشتار هم به ادامه‌ی بررسی ایده‌های مختلف استفاده از شلف در آشپزخانه می‌پردازیم.

استفاده از کتاب‌های آشپزی

همه‌ی ما از کتاب‌ها و راهنماهای آشپزی برای پخت غذاها استفاده می‌کنیم. اما واقعیت آن است که می‌توانیم در کنار این استفاده‌ی دیگری نیز از آن‌ها بکنیم و از این کتاب‌ها یا مجلات در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنیم. کافی است تا آن‌ها را متناسب با رنگ و طرحشان بر روی شلف‌های آشپزخانه قرار دهیم. البته لزومی ندارد که این کتاب‌ها و مجلات صرفاً مربوط به آشپزی باشد، اما می‌توان گفت که اگر این طور باشد، مرتبط تر خواهد بود و نتیجه‌ی بهتری عاید شما می‌شود.

از ملایمت طبیعت بهره ببرید

می‌توان به سادگی و با استفاده از کمی چوب یا مواد دیگری که مستقیماً از طبیعت گرفته شده‌اند، از ملایمت و گرمای طبیعت در آشپزخانه استفاده کرد. به طور مثال اگر شلف‌های آشپزخانه‌ی شما سفید رنگ است، می‌توانید از سبدها و یا کاسه‌های چوبی استفاده کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

شلف‌های رنگی

رنگی بودن شلف‌ها همیشه صرف نظر از این که چه رنگی را انتخاب می‌کنید، ظاهری یکنواخت را به آشپزخانه‌ی شما می‌بخشد. روشنایی آشپزخانه‌ی شما هم می‌تواند منوط به رنگ‌های انتخابی شما باشد. لازم به یادآوری نیست که در این مورد، زیاده‌روی و بیش از حد رنگی کردن آشپزخانه درست نیست.

پر کردن ظرف‌ها

اگر تمامی ظرف و ظروف شما تک رنگ هستند و کانترست رنگی میان آن‌ها وجود ندارد، می‌توانید برای آن که آن‌ها را از نظر بصری جذاب تر کنید، به داخل آن‌ها چیزهایی اضافه کنید. همان گونه که در تصویر هم می‌بینید، استفاده از بسته‌های رنگی، فنجان‌های رنگی و غیره از نمونه‌های این ایده هستند.

یک تم (theme) برای آشپزخانه‌تان خلق کنید

از آن جایی که تمام آیتم‌هایی که بر روی شلف قرار می‌گیرند، دیده می‌شوند، مهم است که در کنار هم خوب دیده شوند. بنا بر این برای چینش ظرف‌ها و استفاده از رنگ‌ها و یا طرح‌های مختلف، یک تم در نظر بگیرید و بر اساس آن‌ها عمل کنید.

(ادامه دارد)

مطالب مرتبط