با استفاده از این شش اصل شلف های خود را تزئین کنید

اشیا را به صورت مثلثی بچینید

Bookshelf-Styling-(9)

اشیا زمانی که به صورت مثلثی در کنار هم چیده شوند، بسیار جالب دیده می شوند. این امر به معنای کنار هم قرار دادن اشیا با اندازه ها و ارتفاع های مختلف می باشد. من همواره از این ایده برای مرتب نمودن اشیای موجود بر روی شلف ها استفاده می کنم.

برای یک شی قدیمی که در بالای شلف کتاب قرار دارد، من چندین کتاب را در کنار آن قرار دادم تا بتوانم شکل مثلث را در آنجا ایجاد نمایم. توجه کنید که ضرورتی برای متقارن بودن مثلث وجود ندارد.

Bookshelf-Styling-(10)

اگر اندکی از دور به این منظره نگاه کنیم متوجه تشکیل مثلث توسط این شی هنری می شویم اما در اصل چراغ قرار گرفته در کنار آن است که منجر به ایجاد مثلث شده است.

آیتم ها را به صورت فرد در کنار هم دسته بندی کنید

Bookshelf-Styling-(6)

یکی از اصول این است که اشیا را به صورت گروهی و با تعداد ۳ یا ۵ در کنار هم قرار دهید. اعداد فرد زیبایی خاصی را ایجاد می کنند. زمانی که شما اشیا را بر روی شلف قرار می دهید، بر روی استفاده از اعداد فرد به منظور ایجاد مثلث استفاده کنید. اشیای شما باید دارای اندازه های مختلف باشند و وجود یک شی بلند، یک شی متوسط و یک شی کوتاه ضروری می باشد.

Bookshelf-Styling-(8)

یکی از استثناها برای قانون مثلث این است که شما می توانید سه وسیله هم اندازه را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید توجه افراد را به یک مجموعه جلب کنید. از آنجایی که آنها دارای اندازه و ارتفاع یکسانی هستند، منجر به ایجاد ظاهر یکپارچه می گردند.

به تصاویری که من در آنها اشیا را به صورت فرد در کنار یکدیگر قرار داده ام، توجه کنید. در اینجا وقتی از کلمه شی استفاده می کنم، منظور مجموعه ای از اشیا می باشد که در کنار یکدیگر به صورت یک گروه قرار دارند که از این میان می توان به مجموعه ای از کتاب ها، قاب عکس یا توپ های تزئینی اشاره کرد که منجر به یک گروه منسجم می گردند.

Bookshelf-Styling-(7)

در تصویر زیر، من به جای دو کتاب از سه کتاب استفاده کردم. همچنین اگر دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که این تصویر حاوی سه توپ تزئینی می باشد و این در حالی است که در تصویر بالا تعداد توپ ها دو عدد بود. این بدین دلیل است که من بعد از گرفتن این تصویر متوجه شدم که در آنجا استفاده از قانون فرد را فراموش کرده ام.

در زیر نیز مشاهده می کنید که اشیا و دسته های به صورت پنج تایی دسته بندی شده اند. من نمی توانستم سه جعبه را بر روی هر یک از شلف ها قرار دهم زیرا فضای کافی وجود نداشت، بنابراین از سه شلف برای قرار دادن پنج جعبه استفاده کردم.

به صورت لایه ای تفکر کنید

Bookshelf-Styling-(5)

لایه ها منجر به ایجاد ابعاد بسیار زیبایی در شلف ها می گردند و به نظر من این یکی از مواردی که بسیاری از مواقع نادیده گرفته می شود. اگر شما به مجلات توجه کنید مشاهده خواهید که بسیاری از اشیا به صورت چند لایه نشان داده شده اند تا ظاهر زیبایی ایجاد شود.

من از لایه بندی بسیاری در این شلف استفاده نکردم اما مشاهده می شود که فریم آویزان شده از بالای شلف منجر به ایجاد لایه زیبایی گردیده است. من همچنین با استفاده از پس زمینه، لایه جالبی را برای شلف ایجاد کرده ام. این کتابخانه یکی از مواردی است که دارای پس زمینه مشکی می باشد، بنابراین من از نوارهای رنگی برای ایجاد طرح بر روی آن استفاده کردم.

افزودن لایه را می توان به چند طریق انجام داد. ساده ترین روش استفاده از قاب عکس و آثار هنری می باشد. قاب های عکس را می توانید به پشت شلف تکیه داده و اشیای مقابل را به صورت مثلث در کنار هم قرار دهید. از قرار دادن قاب ها بر روی یکدیگر هراس نداشته باشید. از جمله سایر موارد نیز می توان به سبد، سینی یا سایر اشیای صاف اشاره کرد که می توانید از دیوار آویزان نموده و یا به پشت تکیه دهید.

اشیای کوچک

Bookshelf-Styling-(1)

سینی ها  و کتاب ها از جمله اشیایی هستند که باید در پایین شلف قرار داده شوند. زمانی که شما مجموعه ای از اشیای کوچک را در اختیار دارید، ممکن است بر روی یک شلف بزرگ قابل رویت و جلب توجه نباشند. از یک سینی یا مجموعه ای از کتاب ها به عنوان پایه استفاده کنید. این امر منجر به جلب توجه به شلف گردیده و می تواند در سازماندهی اشیا موثر باشد.

ارتفاع را افزایش دهید

Bookshelf-Styling-(3)

ارتفاع آیتم های موجود بر روی شلف را تغییر دهید. این امر منجر به تنوع گردیده و به ایجاد مثلث کمک می کند. بنابراین هرگز به دلیل اندازه یک وسیله احساس محدودیت نداشته باشید. شما می توانید ارتفاع همه موارد موجود را تغییر دهید. با قرار دادن کتاب ها در زیر اشیا، می توانید ارتفاع را افزایش دهید. شما همچنین می توانید سینی یا سبد را به صورت وارونه قرار داده و با اندکی خلاقیت، ارتفاع اشیا را تغییر دهید.

رنگ ها را تکرار کنید

Bookshelf-Styling-(4)

اگرچه تغییر اندازه و ارتفاع اشیا بسیار عالی می باشد، اما ضروری است که رنگ ها نیز سازگاری خوبی داشته باشند. استفاده از یک رنگ در طول شلف منجر به ایجاد انسجام می گردد. بنابراین به جای ترکیب چند رنگ آبی، آنها را به صورت یکنواخت رنگ آمیزی کنید.

من از رنگ آبی و سفید در تصویر زیر به منظور ترکیب رنگ و ایجاد حس انسجام استفاده کرده ام. با تفاوت رنگ هر یک از طرفین شلف، توجه شما به شلف جلب شده و این امر منجر به ایجاد تصویر زیبایی در مقایسه با خطوط صاف می گردد.

اصولی که در اینجا به آنها اشاره شد، بسیار عالی می باشند بنابراین همواره در حین تزئین شلف، آنها را به خاطر داشته باشید. اگرچه این اصول بسیار سفت و سخت نبوده و استثناهای متعددی وجود دارند، آنها بسیار مناسب می باشند. من همواره در حین تزئین از آنها استفاده می کنم و این اصول منجر به تمایز چشمگیری گردیده اند.

من می دانم که شما خود را یک طراح داخلی فرض نمی کنید. من تمرین این موارد را به شما توصیه می کنم تا به تدریج به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید. من همواره قبل از آغاز تزئین و چیدن اشیا، شلف را به طور کامل تخلیه کرده و اشیای موجود در آن را از نو مرتب می کنم.

مطالب مرتبط