بهره مندی از فضای زیرپله با استفاده از شلف ها

بسیاری از طراحان معتقد هستند که دو عنصر در یکپارچگی طرح های داخلی در هر فضایی می تواند به جلوه و شکوه این فضا بیافزاید: راه پله ها و نحوه ی استفاده ی صحیح از فضاهای کوچک. راه پله ها در واقع فضایی از داخل یک محیط هستند که شما را از یک مکان به مکان دیگر انتقال می دهند. به عنوان مثال راه پله ها می توانند از فضای نشیمن یک خانه و یا اتاق انتظار در یک شرکت، خیلی سریع شما را به اتاق خواب ها و یا دفاتر کار منتقل کنند. این در حالی است که شکل ظاهری آن ها یکی از مهمترین اِلِمان ها در طراحی داخلی محیط به شمار رفته و نظرات بسیار زیادی را می تواند به خود جلب کند. طراحی مناسب آن ها می تواند حالت گذار از یک محیط به محیط دیگر را به تجربه ای دلچسب تبدیل کند.

این در حالی است که وجود راه پله در جایی  که از ابتدا نیز مساحت بزرگی نداشته است، می تواند فضای بسیار زیادی را اشغال کند. از طرف دیگر یکی از اهداف طراحان داخلی، استفاده صحیح و بهینه از هر فضایی در داخل محیط است. در این زمان است که نیاز به ابتکار و نوآوری برای استفاده از تمام فضاهای موجود، حتی با حضور راه پله هایی در داخل محیط، به وجود می آید. بسیاری از طراحان خبره، با استفاده از شلف ها و سایر امکاناتی که در دست دارند،  این دو موضوع را با هم تلفیق کرده و یک ترکیب پویا خلق می کنند.

اگر به آثار چنین طراحانی با دقت بیشتری نگاه کرده باشید، متوجه می شوید که راه های بسیار زیاد و هوشمندانه ای وجود دارد که طی آن بتوان از تمام فضای موجود در ساختار راه پله ها استفاده ی بهینه کرد. شما می توانید با استفاده از یک طرح درست و حساب شده از زیر، داخل و حتی قسمت اصلی راه پله ها استفاده ی درست و کاربردی داشته باشید.

کاربرد شلف ها در فضای زیر پله ها

راه پله های ساده ای مانند آنچه که در عکس فوق می بینید، کارایی بسیار زیادی دارند. یکی از ساده ترین  و رایج ترین راه ها برای استفاده از فضای زیرپله در چنین شرایطی ساخت یک کمد دیواری با استفاده از شلف ها است.  همچنین استفاده از رنگ های مختلف، مانند تضاد رنگی که میان پله های سفید و دیوار آجری در این عکس وجود دارد، می تواند در فضای داخلی بسیار تاثیر گذار باشد. در این میان بسیاری از طراحان از این ایده ی ساده و کاربردی استفاده کرده و با تلفیق آن با کاربردی که کشوها می توانند داشته باشند، استفاده ی بهتری را از فضای زیر پله می برند. همانطور که در عکس پایین مشخص است، کشو های بسیار بزرگی که با استفاده از شلف ها طبقه بندی شده اند، فضای نگه داری کفش ها، آویزان کردن لباس ها و قرار دادن سایر وسایل را جدا کرده اند. این ایده به افزایش گنجایش فضای زیر پله بسیار کمک می کند.

کاربرد شلف ها در ساخت کتابخانه و یا اتاق کار در زیرپله ها

ایده ی بسیار خلاقانه ی دیگر، تبدیل فضای زیرپله به یک اتاق کار کوچک و یا اتاق مطالعه است. شما به راحتی می توانید از خود پله به عنوان قفسه های کتاب خانه استفاده کنید. شما می توانید چنین فضایی را با شلف های شناور و یا شلف های دیواری تزیین کرده و اتاق کار بسیار دلچسب و دنجی را برای خود به وجود بیاورید. ایده ی بسیار زیبا و خلاقانه ی دیگر ساخت کتابخانه های بلندتر در سرتاسر طول راه پله، با استفاده از شلف های متنوع، مانند شلف های شناور، است. بدین ترتیب تمام کتابخانه و یا اتاق کار شما، در اطراف راه پله خانه ی شما قرار دارد و علاوه بر جلوه ی زیبای آن، می تواند استفاده ی بسیار مناسبی از فضاهای از دست رفته باشد.

 

راه پله هایی با استفاده از شلف ها

در نهایت، یکی از جدید ترین و مدرن ترین ایده ها برای ایجاد راه پله ها در فضاهایی که کوچک هستند و قدرت مانور کمی در آن ها وجود دارد، استفاده از شلف ها برای ساختن راه پله ها است.  بسیاری از طراحان معتقد هستند که با طراحی دقیق و حساب شده و با استفاده از شلف های مستحکم، می توان راه پله هایی ساخت که بتوانند علاوه بر کاربری اصلی آنها، یعنی اتصال دو محیط غیر هم سطح به یکدیگر، برای افزایش گنجایش فضا و همچنین افزایش زیبایی فضای داخلی نیز مناسب باشند.

مطالب مرتبط