تاثیر شلف های رنگی در فضای خانه

شلف ها، در هر اتاقی از خانه که قرار داشته باشند، به خاطر اندازه، طرح و وسایل تزیینی ای که بر روی آن ها قرار می گیرند، می توانند نظرات بسیار زیادی را به خود جلب کنند. می توان از همین نکته استفاده کرد و با انتخاب رنگ های مناسب برای شلف ها، به فضای کلی خانه آرامش و زیبایی دلپذیری بخشید. انتخاب رنگ کاملا به سلیقه ی شما بستگی دارد اما باید در انتخاب آن به نکات مهمی توجه کنید.

برای انتخاب رنگ شلف های خانه، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر از شلف های شناور و باز، به عنوان کتاب خانه و یا دکور در خانه ی خود استفاده کرده اید، رنگ دیوار زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما می توانید دیوار پشت این شلف ها را با رنگ های قوی، مانند نارنجی و یا آبی تیره، رنگ آمیزی کنید. این رنگ ها برای اتاق ناهار خوری، اتاق کودکان و یا اتاق کار بسیار مناسب هستند. در این صورت باید به فضای کلی اتاق و رنگ وسایل آن، رنگ قفسه ها و مساحت اتاق به خوبی توجه کنید. از طرف دیگر می توانید دیوار پشت این قفسه ها را با رنگ های روشن مانند سفید و یا کرم رنگ آمیزی کنید که تازگی را به اتاق شما هدیه کرده و مناسب برای فضاهای کوچک هستند.  به هنگام چیدن وسایل در درون شلف ها نیز تلاش کنید که یک سوم از فضای هر شلفی را خالی نگه دارید. این کار دیوار پشتی شلف را نمی پوشاند و اثر رنگ به خوبی در فضای اتاق احساس می شود.

انتخاب خانواده ای از رنگ ها نیز می تواند روش مناسبی برای ایجاد هماهنگی در محیط خانه ی شما باشد. شما می توانید از دو رنگ متضاد و یا رنگ هایی از یک خانواده استفاده کنید. رنگ های تیره تر برای دیوار پشتی شلف ها و رنگ روشن برای خود شلف ها می تواند انتخاب مناسبی باشد. شما می توانید برای تزیین شلف های خود از وسایل تزئینی مختلف با تنالیته ی رنگی یکسان استفاده کنید. اگر رنگ شلف ها و دیوار پشت آن ها با رنگ وسایل خانه متفاوت است، با انتخاب وسایل تزئینی با رنگ های مشابه با وسایل خانه، می توانید هماهنگی را در اتاق ایجاد کنید.

انتخاب شلف هایی به رنگ تیره می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی محیط خانه ی شما بگذارد. رنگ مشکی، رنگی کلاسیک است اما رنگ های آبی تیره، سبز و خاکستری نیز می توانند ظاهر شیکی را به خانه ی شما ببخشند. رنگ های براق ظاهری لوکس را به خانه شما می آورند اما اگر طرفدار این رنگ ها هستید، خوب است بدانید که آن ها هر گونه مشکلی را در شلف ها، مانند گرد و خاک و یا خط خوردگی، به خوبی نشان می دهند. بنابراین از این رنگ برای شلف هایی استفاده کنید که مطمئن باشید هیچ گونه مشکلی ندارند.

برای تزیین شلف های تیره، استفاده از وسایلی با رنگ های متضاد بسیار مهم است. به عنوان مثال استفاده از گلدان ها و مجسمه های سفید بر روی شلف های مشکی رنگ می تواند علاوه بر زیبایی توجه بسیار زیادی را نیز جلب کند. در کنار شلف ها می توانید با آویزان کردن نقاشی ها و تابلو هایی با تنالیته های رنگی یکسان با محیط، زیبایی خاصی را به خانه ی خود بیاورید.