جداکننده ­ها

روانشناسان معتقدند که فضاهایی که در آن­ها کارهای مختلفی انجام می­دهیم باید باهم متفاوت باشد؛ مثلا در اتاقی که کار می­کنید نباید بخوابید یا مثلا جایی که تلویزیون هست غذا نخورید. از طرفی فضاهای خانه­ های امروزی به ما چنین امکانی نمی­دهد که برای هر فعالیت یک فضای جدا داشته باشیم؛ در یک اتاق کار کنیم، در یکی بخوابیم یا اتاقی جدا برای میز ناهارخوری داشته باشیم. اما اگر علاقمند به رعایت این اصول روانشناختی هستید حتماً لازم نیست خانه­ی بزرگی داشته باشید. ما به شما جداکننده­ها را توصیه می­کنیم. آن­ها به شما کمک می­کنند فضای محدود خانه­تان را قسمت بندی کنید و برای هر قسمت یک کاربری ایجاد کنید.

جداکننده­ها

با قرار دادن یک جداکننده در اتاق خوابتان می­توانید قسمتی از آن را به فضای کاری تبدیل کنید و یک اتاق خواب و یک اتاق کار جدا داشته باشید. جداکننده­ ها این امکان را برای شما فراهم می­کنند که قسمتی از آشپزخانه را به غذاخوری تبدیل کنید و میزی در آن قسمت قرار دهید. درضمن بهتر است از قفسه­ ها و شلف­ها به عنوان جداکننده استفاده کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید، هم فضاها را تفکیک کنید و هم جای بیشتری برای قرار دادن وسایلتان پیدا کنید. اجازه بدهید چند محصول را به شما معرفی کنیم:

جداکننده­ها

این مدل ترکیبی از جداکننده و دیوار باهم است که برای صاحب اتاق خواب یک سالن جمع و جور برای لباس­هایش به ارمغان آورده. با استفاده از این شلف و دیوار دیگر خبری از پخش بودن لباس­ها روی تخت و صندلی میز تحریر نیست بلکه لباس­ها با نظم و به سادگی درون شلف­ها جای می­گیرند. علاوه بر آن شما همزمان قسمتی برای قرار دادن کیف و کفش­ها دارید و لازم نیست نگران این باشید که کدام قسمت از کمد خود را به آن اختصاص دهید. این شلف آنقدر قفسه و قسمت­بندی دارد که نگرانی شما درباره­ی کمبود فضا را کاملاً رفع کند.

جداکننده ­ها

این مدل به خاطر شکل عجیب و در عین­حال متقارنش توجه مرا به خود جلب کرده است. مرا یاد نقش و نگارهای معماری قدیم می­اندازد؛ تلفیقی از سنت و مدرنیته یا شاید هم هندسه و هنر! می­توانم بگویم این یک نیم جداکننده است؛ چرا که مثل دیوار قبلی فضا را کاملاً به دو قسمت تقسیم نمی­کند و در هر کدام از دو قسمت که بایستیم، به طرف دیگر اشراف داریم. اگر بخواهید سالن پذیرایی را به دو قسمت تقسیم کنید این مدل مناسب است؛ چرا که اگر به طور کامل دو فضا را از هم تفکیک کنید پذیرایی خانه­ی شما کوچک­تر به نظر می­رسد و ایده­آل نیست. این مدل همزمان با جدا کردن دو قسمت، ارتباط بین آن­ها را قطع نمی­کند. مثلاً اگر در ورودی خانه­تان مستقیماً به داخل سالن باز می­شود می­توانید با آویزان کردن یک چوب­رختی کنار در و چنین قفسه­ای یک راهروی ورودی ایجاد کنید.

جداکننده ­ها

می­دانید وقتی این شلف را دیدم یاد کدام قسمت از خانه افتادم؟ آشپزخانه. در مقدمه گفتم می­شود قسمتی از آشپزخانه را به سالن غذاخوری تبدیل کرد؛ این مدل برای دو قسمتی کردن فضای آشپزخانه ایده آل است. هم دارای طول و ارتفاع قابل قبولی است و هم قفسه­ هایی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه که علاوه بر استفاده، نما هم دارند مناسب است.

با روش­ها و ایده­هایی که گفتیم می­توانید از کمترین فضای خانه­تان بیشترین استفاده را ببرید. خانه ای که با بهترین دکوراسیون چیده شود علاوه بر آرامش بیشتر کارآمدی بیشتری نیز خواهد داشت. این که هر قسمت از خانه­ی شما به فعالیتی خاص اختصاص پیدا کند باعث نظم و ترتیب بیشتر هم می­شود. امید است ترفندهایی که می­گوییم برایتان کاربردی باشند.

مطالب مرتبط