طبقات و شلف ها در محیط آموزشی

طبقات و شلف ها با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردشان، ابزارهای مناسبی برای استفاده در کلاس‌ها و محیط‌های آموزشی هستند. با توجه به فضای معمولاً محدود کلاس‌های آموزشی، معلمان و مسئولین مدارس بعضاً با فشردگی و محدودیت بسیاری برای چیدمان وسایل روبه رو هستند. این وسایل می‌توانند برای قراردادن وسایل و ابزار متعدد فضا ایجاد کنند بدون اینکه از محیط کلاس و سطح زمین فضایی را اشغال کنند.

 

طبقات و شلف ها در محیط آموزشی

کلاس‌های درس در مدارس معمولاً یکی از پروسیله ترین فضاها هستند. مخصوصاً کلاس‌های درس در مقاطع ابتدایی که مملو از وسایل جالب و جذاب برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به محیط مدرسه و کلاس است. ایجاد نظم و ترتیب در کلاس‌ها از محاسن بسیاری برخوردار است. با تقسیم کردن وسایل و چیدن آن‌ها روی قفسه یا طبقه هنگام نیاز به آن‌ها، راحت‌تر در دسترس قرار می‌گیرند. علاوه بر این ارتفاع شلف های باعث بهتر دیده شدن وسایل روی آن‌ها از تمام بخش‌های کلاس می‌شود.

 

 

طبقات و شلف ها در محیط آموزشی

برای تهیه شلف های مورد نیاز در مدارس و انتخاب نوع محصول حتماً به رده سنی بچه‌ها توجه کنید. این موضوع مخصوصاً در انتخاب رنگ طبقات بسیار مهم و تأثیر گذار است. استفاده از رنگ‌های شاد همراه با برچسب‌هایی از حیوانات یا شخصیت‌های کارتونی مناسب بچه‌های دوره‌های آمادگی و دبستان است. برای بچه‌های بزرگ‌تر هم می‌توانید از رنگ‌های شاد بدون استیکر و برچسب استفاده کنید.

 

طبقات و شلف ها در محیط آموزشی

موارد استفاده از شلف ها را به موارد زیر می‌توان تقسیم کرد:
– نصب شلف در نزدیک پنجره‌ها و نورگیرها برای قرار دادن گل و گیاه.
– نصب طبقات کنار ورودی‌های کلاس برای قراردادن وسایل اضافی بچه‌ها. (برای این بخش می‌توانید از قفسه‌های چوبی که دارای طبقات متعدد هستند استفاده کنید.)
– قرار دادن قفسه برای نگهداری کتاب‌ها در درون کلاس
– به کارگیری و نصب طبقاتی متفاوت برای قراردادن وسایلی همچون خمیر بازی یا وسایل نقاشی
– قرار دادن مجسمه‌ها و کاردستی‌های منتخب بچه برای تشویق آن‌ها.
طبقات و شلف ها در محیط آموزشی

موارد زیر را هنگام استفاده از شلف ها در کلاس حتماً مد نظر قرار دهید:
– جنس شلف ها را از انواع سبک‌تر انتخاب کنید. این باعث می‌شود سقوط احتمالی شلف در صورت شیطنت بچه‌ها به آن‌ها آسیبی وارد نکند.
– هنگام نصب مراقب باشید ارتفاع شلف های دیواری مزاحمتی برای رفع و آمد بچه‌ها ایجاد نکند و به آن‌ها آسیب نزند.
– معمولاً طبقات و شلف هایی که پایه داشته و روی زمین قرار می‌گیرند برای استفاده در مدارس مفیدتر هستند؛ اما برای احتیاط همین قفسه‌ها را هم با پیچ به دیوارها وصل کنید تا خطر سقوط آن را به حداقل برسانید.
– برخی از شلف ها را که لازم است بچه‌ها به آن دسترسی نداشته باشند و مورد نیاز معلمان است را در ارتفاعی بالاتر قرار دهید.

مطالب مرتبط