شلفیکس | انواع شلف ها | معرفی ۶ نوع مختلف شلف – قسمت اول

امروزه ما در خانه‌های مدرنمان، نیاز مبرمی به شلف داریم تا بتوانیم به کتاب‌ها و دیگر وسایلمان سر و سامان دهیم. اگر شلف در خانه‌مان وجود نداشته باشد، این وسایل در زمین، روی میز یا هر جای دیگری که متعلق به آن‌ها نیست رها می‌شوند و منظره‌ی ناخوشایندی را به وجود می‌آورند. به غیر از منازل مسکونی، از شلف در مغازه‌ها، مدارس، کارخانه‌ها و حتی اتاق‌های هتل نیز برای نگهداری و یا نمایش آیتم‌های مختلف استفاده می‌شود. شلف‌ها در انواع گسترده‌ای از استایل، طرح، قیمت و مواد مختلف از جمله چوب، پلاستیک، فلز یا شیشه موجود می‌باشند. در این نوشتار می‌خواهیم به صورت خلاصه به معرفی انواع معروف‌ترِ شلف که در ۶ دسته جای گرفته‌اند بپردازیم.

۱. شلف‌ های با براکت ثابت

در این نوع سیستم شلف (که در تصویر بالا نمونه‌اش را نیز مشاهده می‌کنید) براکت یا همان جزء نگهدارنده‌ی شلف به صورت ثابت بر روی دیوار نصب می‌شود و سپس تخته‌های شلف که می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد بر روی آن سوار می‌شود. براکت‌های ثابت می‌توانند جنس‌های فلزی یا چوبی داشته باشند، اما بیشتر جنس فلزی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شکل چوبی آن از نظر دکور زیباتر است و برای استفاده در داخل خانه مناسب‌تر می‌باشد.

۲. شلف‌ های توکار

شلف‌های توکار (built-in) از ساده‌ترین انواع شلف‌ها هستند. در واقع به شلف‌هایی که در گودی‌ها و قسمت‌هایی از ساختمان که برای قرار دادن شلف تعبیه شده‌اند، قرار می‌گیرند شلف‌های توکار گفته می‌شود؛ این نوع شلف معمولاً به دیوار پیچ نمی‌شوند بنا بر این ضرورتی وجود ندارد و از این نوع شلف می‌توان در هر قسمتی از خانه که دلخواه بود استفاده کرد. سر هم کردن شلف‌های توکار می‌تواند هم در کارگاه نجاری انجام شود و هم در خود خانه. شلف‌های توکار به راحتی می‌توانند فضاهای خالی و استفاده نشده‌ی خانه را پر کنند و از این نظر که می‌توانند تقریباً در هر جایی، جا بگیرند، انعطاف پذیر شناخته می‌شوند.

۳.  شلف های شناور

بر خلاف شلف  با براکت ثابت، که براکت و پیچ و مهره‌ی آن‌ها به راحتی دیده می‌شود، در شلف‌های شناور هیچ اثری از براکت‌ها وجود ندارد. شلف‌های شناور به دیوار پیچ می‌شوند، اما چون براکت آن در پشت خود شلف جای گرفته، بیننده‌ای که از بیرون به آن نگاه می‌کند، اثری از آن نمی‌بیند و انگار که شلف بر روی دیوار شناور است. به همین دلیل به آن شلف‌های شناور می‌گویند. شلف‌های شناور در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود است و از پرطرفدارترین انواع شلف در بازار می‌باشد.

مطالب مرتبط