شلفیکس | انواع شلف ها | معرفی ۶ نوع مختلف شلف – قسمت دوم

در نوشتار قبلی به معرفی ۳ نوع از معروف‌ترین شلف‌ها پردختیم. در این نوشتار به ۳ مورد دیگر می‌پردازیم.

۴. شلف‌ های کنج اتاق

استفاده از شلف‌ها در کنج اتاق، راهی هوشمندانه برای افزایش فضای نگهداری وسایل است بدون آن که جای زیادی را اشغال کند. معمولاً یکی از بزرگترین و معمول ترین مشکلات در چینش دکوراسیون، کنج‌هایی هستند که نه آنقدر بزرگ اند که چیزی در آن جا بگیرد و نه آن قدر کوچک اند توی چشم نباشند. استفاده از شلف‌های کنجی بهترین راه برای استفاده از این فضاست که در عین سودمندی در جهت افزایش فضا، ظاهری زیبا و مدرن نیز برای اتاق رقم می‌زند. سیستم‌های شلف کنجی در جنس‌های مختلف از جمله چوب، چوب لمینیت شده و پلاستیک موجودند و تقریباً برای هر نوع کنج اتاقی قابل طراحی و ساخت هستند. هم چنین همه‌ی انواع شلف‌های کنجی به صورت چسبیده به دیوار نیستند، بلکه نوع ایستاده‌ی آن نیز موجود است که به جای آن که شلف به دیوار نصب شود، بر روی زمین قرار می‌گیرد و با توجه به شکلش، در قسمت کنج اتاق فیت می‌شود. این نوع شلف هم از جهت این که جابه‌جایی‌شان آسان است و نصب سختی ندارند طرفداران زیادی پیدا کرده است.

۵. شلف‌ های آویزان شده

شلف‌های آویزان شده از سقف نوعی از شلف هستند که به وسیله‌ی کابل، به جای آن که بر روی دیوار نصب شوند، از سقف آویزان می‌شوند. این نوع شلف برای استفاده در فضاهایی مانند بالای اُپن آشپزخانه (که دیوار ندارد) بسیار مناسب می‌باشد و از آن فضای خالی می‌توان حداکثر استفاده را برد. اما به طور کلی در کتابخانه‌ها و انبارها هم از این نوع شلف استفاده می‌شود. همچنین نوع دیواری این شلف‌ها نیز وجود دارد که به جای آن که از سقف آویزان باشند، تکیه‌گاهشان بر روی دیوار است. استفاده از این نوع شلف بر روی دیوارهایی که ضخامت کمی دارند و در واقع حمال بار ساختمان نیستند توصیه نمی‌شود.

۶. شلف‌ های ایستاده

شلف‌های ایستاده در واقع نوعی از شلف‌ها هستند که ممکن است آن‌ها را با نام قفسه نیز بشناسیم. اما چیزی که با آوردن نام قفسه به ذهن ما می‌آید با آن چه که شلف ایستاده است، خیلی تفاوت دارد. شلف‌های ایستاده از لحاظ این که قابلیت جابه‌جایی دارند و نیاز به نصب ندارند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده‌ی درست از فضای خانه می‌باشد. این نوع شلف‌ها در سایزهای مختلف و همچنین طرح‌ها و جنس‌های (فلز، چوب و غیره) گوناگون در بازار موجود است.

مطالب مرتبط