نورپردازی در شلف‌ها

امروزه شلف‌ها در دکوراسیون داخلی خانه‌ها و حتی ساختمان‌های غیر مسکونی تأثیر زیادی دارند و استفاده از آن‌ها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که پیش از این نیز کمی درباره‌ی آن صحبت کردیم، استفاده از شلف‌ها در امر نورپردازی می‌باشد. البته سخنی که پیش از این درباره‌ی نورپردازی در شلف‌ ها گفتیم، به نوعی در دسته‌ی نورپردازی غیر مستقیم جای می‌گرفت، چرا که در آن جا گفتیم با استفاده از آینه شلف می‌توانیم در نورپردازی فضا تأثیر بگذاریم. اما در این جا مقصودمان کمی متفاوت است. می‌خوایم درباره‌ی شلف‌هایی صحبت کنیم که ابزار نورپردازی مستقیماً در آن‌ها به کار رفته و آن‌ها به تنهایی می‌توانند در روشنایی خانه و اتاق ما سهیم باشند.

 

می‌توان شلف‌های خانه را به منزله‌ی یک پنجره یا یک دیوار چراغ‌دار تصور کرد. با استفاده از شلف‌های نوری نه تنها کمک زیادی به نورپردازی اتاق می‌شود، بلکه از نظر زیبایی ظاهری و جذاب بودن هم کمک شایانی به دکوراسیون آن اتاق می‌کند. شاید بتوان گفت که جذابیت ظاهری سهم بیشتری را در این موضوع ایفا می‌کند.

اولین گزینه در رابطه با استفاده از شلف‌های نوری یا چراغ‌دار، استفاده از شلف‌های چوبی با نوارهای LED می‌باشد. این نوع شلف‌ ها (تصویر بالا) بدون آن که منبع نوری‌شان قابل رویت باشد، در نورپردازی اتاق سهیم می‌شوند و در کنار آن، منظره‌ای جذاب برای وسایلی که روی شلف‌ ها قرار گرفته‌اند، رقم می‌زنند. این نوارهای نوری با ایجاد عمق بیشتر در میدان دید ما از وسایل روی شلف، ظاهری جذاب و بی‌نظیر را برای آن‌ها به وجود می‌آورند.

 

یک راه دیگر برای نورپردازی در شلف‌ ها، استفاده از هالوژن‌ها می‌باشد. در ابتدا به خاطر پرمصرف بودن این نوع چراغ‌ها و تولید گرمای زیاد توسط آن‌ها، استفاده از آن‌ها با اقبال خوبی روبه‌رو نشد، اما امروزه لامپ‌های LED جایگزین آن‌ها شده‌اند که فوق العاده کم مصرفند و هم چنین هیچ گونه گرمای اضافی که موجب ایجاد مشکل در تهویه‌ی اتاق شود، تولید نمی‌کنند. این شکل از نورپردازی هم باعث می‌شود تا منظره‌ای جذاب برای وسایلی که روی شلف قرار داده شده، رقم بخورد.

 

راه آخر برای نورپردازی در شلف‌ها، استفاده از چراغ‌ها و لامپ‌هایی است که به صورت معمول از آن‌ها بر روی دیوار استفاده می‌کنیم. می‌توان از این لامپ‌ها بر روی شلف‌ها نیز استفاده کرد. این لامپ‌ها در کنار ایجاد مزیت نورپردازی و افزودن زیبایی به محیط، خود نیز در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون موجودند که همین مسئله جذابیت آن‌ها را در محیط چندین برابر می‌کند.

مطالب مرتبط