نکاتی برای طراحی و تزیین شلف های مخصوص کتاب

یکی از کاربرد های بسیار رایج شلف ها، استفاده از آن ها به عنوان کتابخانه های کوچک است. شلف های مخصوص کتاب ها، به طور همزمان دو وظیفه ی مهم را ایفا می کنند. آن ها علاوه بر آن که فضایی مخصوص مطالعه و نگه داری کتاب ها را فراهم می کنند، به منظور تزیین اتاق در طراحی داخلی نیز از اهمیت زیادی برخوردارند. در واقع چنین شلف هایی یکی از قسمت های کلیدی اتاق هستند که توجه هر کسی را می توانند به خود جلب کنند. بنابراین بهتر است در طراحی و تزیین آنها بیش از پیش دقت کنیم.

برای تزیین شلف های کتاب های خود، به چه اصولی باید توجه کنیم؟

اصل اول: سادگی، زیبایی است.

برای داشتن کتابخانه ای زیبا، تمام شلف ها را از وسایل تزیینی پر نکنید. وجود چنین وسایلی برای زیبایی بیشتر شلف های کتابخانه ی شما مفید است، اما بیش از حد شلف ها را شلوغ نکنید. سعی کنید همه چیز را ساده نگه دارید. انتخاب رنگ مناسب برای شلف های کتابخانه ی شما یکی از مهمترین بخش های طراحی یک کتابخانه ی زیبا است. انتخاب رنگ های قوی و متضاد با فضای کلی اتاق، می تواند توجه بسیار زیادی را به شلف کتاب های شما جلب کند. انتخاب یک رنگ واحد می تواند به وحدت کتاب خانه ی شما کمک کند. همچنین انتخاب دو یا سه رنگ برای مجسمه ها و یا گلدان های تزیینی، که درعین تفاوت با فضای موجود کتابخانه ی شما، هماهنگی خود را نیز با محیط اتاق حفظ کنند، ایده ی بسیار مناسبی است. همچنین استفاده از قاب های عکس و وسایلی با رنگ های قوی، به گونه ای که در تناسب با کتابخانه ی شما باشند، می توانند انتخاب های هوشمندانه ای باشند.

اصل دو. چیدمان متفاوت.

کتاب ها از اندازه های مختلفی برخوردار هستند. سعی کنید آن هایی را که اندازه ی یکسانی دارند، به شکل یک گروه، در یک قسمت از شلف قرار دهید. در کنار آن ها می توانید از یک وسیله ی تزیینی نسبتا بزرگ استفاده کنید. این کار سبب می شود تا توجهات بیشتری ابتدا به وسیله ی تزیینی و سپس به کتاب ها جلب شود. همچنین سعی کنید تمام کتاب های خود را به یک شکل و در کنار هم نچینید. برخی از کتاب ها را می توانید عمودی و برخی دیگر را افقی بر روی شلف های خود قرار دهید. استفاده از اجسام متقارن، مانند مکعب ها و یا اجسام کروی، می تواند جلوه ی زیبایی را به شلف کتاب های شما بدهد.

اصل سه. راحتی، در درجه ی اول

در نهایت فراموش نکنید که شلف های کتابخانه، در کنار زیبایی خود، باید برای شما نیز کارآمد باشند. این بدان معناست که طراحی و چیدمان آن ها باید مطابق با نیاز های روزمره ی شما باشد. اگر در دفتر کار خود، به کتاب های خاصی بیش از سایر وسایل در طول روز احتیاج پیدا می کنید، بهتر است چیدمان شلف های خود را به گونه ای انجام دهید که چنین کتاب هایی بیشتر در دسترس باشند. همچنین برای سازمان دادن به قفسه ها و قرار دادن کاغذ ها، نامه ها، مدارک و سایر وسایل در جای درست خود، می توانید از جعبه های مختلف استفاده کنید. چنین جعبه هایی، علاوه بر کارایی فوق العاده ی خود در نظم بخشیدن به محیط اطراف، در رنگ ها و اندازه های متنوعی در بازار وجود دارند که می توانند زیبایی خاصی را به شلف کتاب های شما ببخشند.

مطالب مرتبط