بوک شلف بی‌نقص و ۷ راه برای رسیدن به آن

اخیراً بوک شلف‌ ها یا به عبارت دیگر شلف‌هایی که بر روی آن‌ها کتاب قرار می‌دهیم، بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند چرا که در طراحی‌های مدرن دکوراسیون داخلی، بوک شلف‌ها یکی از نقاط تمرکز یا به اصطلاح focal pointهای خانه هستند.

در حالی که حالت نرمال قرار دادن کتاب بر روی شلف‌ها به صورت عمودی می‌باشد، اما مدهای جدید شیوه‌هایی در مورد نحوه‌ی چینش کتاب‌ها هم ارائه کرده‌اند. یعنی جدا از این که از چه نوع شلفی استفاده می‌کنید، نحوه‌ی چینش کتاب‌هایتان بر روی آن‌ها نیز مهم است. به طور مثال می‌توانید رمان‌های کلاسیکتان را بر اساس رنگ جلد بچینید که این کار جذابیت بوک شلف شما را افزایش می‌دهد. همچنین نوع شلفی که دارید یا می‌خواهید داشته باشید نیز تأثیر کلیدی بر نحوه‌ی چینش و دیگر چیزها دارد.

حال اگر از کسانی هستید که خیلی کتاب می‌خوانند و کتاب‌های زیادی دارید، می‌توانید از توصیه‌های ما برای رقم زدن یک دکور جذاب با کتاب‌هایتان بهره ببرید.

۱. لایه‌بندی کنید

در چینش کتاب‌ها به سایز و ارتفاع آن‌ها دقت کنید؛ چرا که بسیار مهم هستند. حتماً چینش کتاب‌هایتان بر اساس ارتفاع باشد و از در کنار هم قرار دادن کتاب‌های غیر یک اندازه بپرهیزید. به این ترتیب هر کتاب بنا بر ارتفاع و سایزش یک لایه در شلف ایجاد می‌کند.

۲. کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد

واقعیت این است که ممکن است نتوانید از همه‌ی کتاب‌هایتان برای این کار استفاده کنید، یا لازم نباشید که کلی کتاب جدید بخرید تا بوک شلف پر شود! در واقع این کمیت کتاب‌ها نیست که دکور را زیبا می‌کند، بلکه کیفیت چینش شماست.

۳. نورپردازی

نورپردازی برای بوک شلف را جدی بگیرید. برای بهتر دیده شده نیاز مبرمی به نور وجود خواهد داشت. می‌توانید برای این کار از چراغ‌های LED و کم‌مصرف استفاده کنید که نور بسیار خوبی نیز دارند.

۴. یک عامل جذاب

همیشه اضافه کردن یک آیتم غیر منتظره و جذاب می‌تواند نقش بسیار مهمی در زیباتر کردن بوک شلف شما ایفا کند. مثلا گذاشتن یک گلدان یا یک ظرف بر روی شلف.

۵. استفاده از طبیعت

باز هم استفاده از گیاهان خانگی. این بار به صورت اختصاصی و موکد. تصویر نشان می‌دهد که یک گیاه چه طراوتی به ظاهر بوک شلف می‌دهد.

۶. حمله هنری

از استفاده از آیتم‌های هنری و صنایع دستی نهراسید. حتی می‌توانید از نقاشی‌های فرزندتان نیز برای تزیین بوک شلف بهره ببرید. این خلاقیت‌های کوچک در زیباتر شدن شلف بسیار موثر است.

۷. بالا بروید!

اگر خانه‌ی کوچکی دارید و جایتان برا کتاب‌ها کم است، از این که ارتفاع بوک شلف بیشتر شود نترسید. اجازه دهید تا هر کجا که لازم است بالا برود!

مطالب مرتبط