ساختن شلف های چوبی در منزل – بخش دوم

ساخت شلف از پالت

پالت‌ها دارای زمینه و امکانات خوبی برای ساخت شلف های دیواری هستند. پالت‌ها همان سازه‌های چوبی هستند که هنگام جابه‌جایی بارهای بزرگ، از آن‌ها در زیر و بالای اجناس استفاده می کنند تا عملیات جابه‌جایی صدمه‌ای به اجناس وارد نکند.


یک یا چند پالت تهیه کنید و چند دقیقه روی آن‌ها تمرکز کنید. حتماً برای تبدیل آن‌ها تعدادی ایده جدید مثل مواردی که در ادامه شرح خواهیم داد، به ذهنتان خواهد رسید.
پالت‌ها معمولاً از دو لایه الوار به موازات هم درست شده‌اند که بین آن‌ها فاصله وجود دارد. ابتدا تعداد چوب های پالت را بشمارید و تعدادی را به صورت مساوی از طرفین برای نگه داشتن انتخاب کنید؛ مثلاً طبق تصویر پیشنهاد ما نگه داشتن دو ردیف الوار در هر طرف است. سپس الباقی الوارهای وسطی را به دقت و بدون صدمه زدن به الوارهای دیگر از سازه جدا کنید. حال شما یک فضای خالی با دو طبقه مجزا روی پالت دارید که فضای مناسبی محسوب می‌شود. حالا با سمباده سازه را صیقل دهید و در صورت تمایل با روغن جلا براق کنید. تقریباً قفسه شما آماده است و می‌توانید با پیچ و رول پلاک آن را روی دیوار نصب کنید.

نوع دیگر استفاده از پالت برای ساخت شلف به شکلی است که در تصویر می‌بینید. مطابق شکل به نحوی برش بزنید که بخش‌های بالا، وسط و پایین آن به شما امکان داشتن فضا و محفظه‌ای برای گذاشتن اشیاء را بدهد. سپس آن‌ها را رنگ آمیزی و تزئین کنید و در فاصله‌های مناسب روی دیوار نصب کنید.

یکی از ساده‌ترین شیوه ها برای ساختن قفسه یا شلف ایستاده بهره گیری از نردبان های چوبی دو طرفه است. این سازه ها که دارای امنیت و ایستایی قابل قبولی هم هست می تواند ظاهری زیبا برای فضای شما نیز فراهم کند. اگر در منزل یا باغ از این نوع نردبان‌های چوبی قدیمی وجود دارد می‌توانید از همان استفاده کنید. ابتدا نردبان را صیقل داده، رنگ آمیزی کرده و در صورت نیاز تعمیر کنید. مطابق شکل نردبان را باز کرده و بخش بالایی آن را ثابت کنید تا خطر بسته شدن نداشته باشد. سپس با استفاده از الوار یا چوب‌های پهن برای آن طبقه ساخته و در محل قرار دهید. در صورت نیاز می توانید طبقه‌ها را با میخ به نردبان متصل کنید.
شما با استفاده از برخی سازه‌های چوبی قدیمی یا حتی چوب های دور ریختنی می توانید به طبقات و شلف های زیبایی دست پیدا کنید. تمرکز و خلاقیت تان را به کار بیندازید و شروع کنید.

مطالب مرتبط