ایده های استفاده از شلف در آشپزخانه (بخش ۱)

شاید استفاده از شلف در آشپزخانه هنوز جا نیفتاده باشد و شاید بتوان گفت که این نوع طراحی برای آشپزخانه هم مزایا و معایب خودش را دارد؛ اما می‌توان روی این نکته تأکید داشت که اگر این کار به درستی انجام گیرد، بی‌نقص‌ترین و بهترین نوع طراحی برای آشپزخانه خواهد بود. خصوصاً برای خانه‌های کوچک که آشپزخانه‌های کوچکی دارند و می‌خواهند از فضای کمی که در اختیار دارند، بیشترین استفاده را ببرند. برای رسیدن به یک طراحی شلف بی‌نقص کافی‌ست تا نکته‌ها و ایده‌هایی را که در این نوشتار مطرح می‌کنیم، رعایت شود.

کانترست رنگ‌ها را در نظر بگیرید

اگر از کابینت‌هایی با رنگ‌های بولد استفاده می‌کنید، حتما نوع، رنگ و طرح شلف خود را ساده در نظر بگیرید تا آشپزخانه‌ی شما پیچیده و بیش از حد رنگی به نظر نیاید.

بهترین هایتان را به نمایش بگذارید

بهترین ظرف و ظروف آشپزخانه‌ی خود را بر روی شلف‌ها به نمایش بگذارید و به قول امروزی‌ها شوآف کنید! نحوه‌ی چینش و مرتب کردن آن‌ها هم می‌تواند سلیقه‌ای باشد و البته تأثیر به سزایی در دکور آشپزخانه داشته باشد. فقط این نکته را مد نظر داشته باشید تا ظرف‌ها به شکلی چیده نشوند که خطر ریزش آن‌ها وجود داشته باشد.

یک رنگ زمینه انتخاب کنید

آشپزخانه‌های سفید رنگ بسیار تر و تمیز به نظر می‌آیند، اما اضافه کردن یک رنگ دیگر به آشپزخانه می‌تواند به آن شخصیت و کاراکتر اضافه کند و ظاهر آن جذاب‌تر نماید.

چینش زیبا

چیزهایی را که از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنید در نقاطی قرار دهید که دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد؛ یعنی پایین‌تر و جلوتر (بر روی شلف‌ها). به طور مثال بشقاب‌ها، کاسه‌ها، فنجان‌ها و ماگ‌ها در این دسته قرار می‌گیرند و باید در نقاطی باشند که دسترسی به آن‌ها آسان است. همچنین آشپزخانه‌ای که کارایی آن بیشتر باشد، ناخودآگاه در ذهن شما زیبایی‌اش نیز بیشتر می‌شود.

استفاده از آیتم‌های هنری

شانس استفاده از آیتم‌های هنری و نمایش آن‌ها بر روی شلف های آشپزخانه را نیز از دست ندهید. شما به سادگی می‌توانید از این اشیا استفاده کنید و حال و هوای آشپزخانه را تغییر دهید.

شلف‌هایتان را به دقت انتخاب کنید

اگر از شلف‌های فلزی استفاده می‌کنید، حتما بر روی آن تخته‌ی خردکن یا یک سینی بگذارید تا بتوانید آیتم‌های کوچک‌تری مانند نمکدان و دیگر وسایل کوچک آشپزخانه را بر روی آن قرار دهید. قسمت‌های کشویی را برای آیتم‌هایی که کم‌تر جذاب هستند مانند فویل‌های آلومینیومی و پوشش پلاستیکی بگذارید و چیزهای زیبا را در جاهایی بگذارید که دیده شوند.

(ادامه دارد)

مطالب مرتبط