شلف هایی مناسب برای کودکان در خانه و مدرسه

طراحی محیطی که یک کودک بیشتر وقت خود را در آن می گذراند، مانند مدرسه و یا اتاقش در خانه، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چنین محیطی باید در درجه اول از امنیت بالایی برخوردار باشد. همچنین باید به گونه ای از رنگ ها و اشکال مختلف در آن استفاه شود که به کودک حس خلاقیت و آرامش را منتقل کند. در عین حال چنین محیطی باید به گونه ای طراحی شود که تمام وسایل برای کودکان قابل دسترس باشند تا آن ها بتوانند از تمام فضای موجود استفاده کرده و با آن ارتباط برقرار کنند.

شلف ها به سبب ویژگی های خاصی که دارند، از سوی طراحان برای چنین محیط هایی بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. شلف ها را می توان با جنس و رنگ های مختلفی ساخت و در ارتفاع و اندازه های مختلف از آن ها استفاده کرد. تمام این عوامل سبب می شود که آن ها بهترین انتخاب برای ایجاد محیط های مناسبی برای بازی و یادگیری کودکان باشند.

استفاده ی خلاقانه از شلف های دیواری و تشویق کودکان به مطالعه

در مدرسه و یا در خانه، یکی از مهمترین اهداف، تشویق کودکان به مطالعه است. برای این کار روش های زیادی وجود دارد. یکی از جذاب ترین روش ها، تغییر در چیدمان کتاب های کودکان است. شما می توانید با دسته بندی کتاب ها بر اساس رنگشان، و قرار دادن آن ها بر روی شلف های دیواری بسیار ساده،  به گونه ای که جلد کتاب ها نمایان باشند، توجه کودکان را جلب کنید و آن ها را به مطالعه کردن تشویق کنید. همچنین ساخت کتابخانه های کوچک، با استفاده از شلف ها، به گونه ای که متناسب با قد آن ها باشد، می تواند به تشویق آن ها برای خواندن کتاب های بیشتر کمک کند.

شلف هایی با شکل های خلاقانه

روشی دیگر که برای جلب توجه کودکان وجود دارد، تغییر شکل کلی کتابخانه آن ها است. با استفاده از شلف ها و رنگ های شاد، می توان شکل ها و طرح های مختلفی را برای کتابخانه های کودکان در مدرسه و یا اتاق بازی آن ها و یا حتی در خانه، درست کرد. به عنوان مثال می توانید کتابخانه ی آن ها را به شکل یک درخت و یا خانه درست کنید. می توان با کمک شلف ها و تلفیق آن ها با نقاشی هایی بر روی دیوار و همچنین استفاده از میز ها و صندلی های مناسب، کتابخانه ی کودکان و یا اتاق بازی آن ها را در مهد کودک ها، به محیطی جذاب تبدیل کرد. این کار علاوه بر آنکه برای کودکان بسیار هیجان انگیز است می تواند تجربه ی مطالعه و یا بازی و یادگیری آن ها را برایشان بسیار دلپذیر کند.

فراهم آوردن یک محیط مناسب برای یادگیری و مطالعه ی کودکان با استفاده از شلف ها، هدفی دور از دسترس نیست. تنها کافی است که طرحی مناسب در ذهن داشته باشید و با استفاده از ترکیب مناسبی از شلف ها، رنگ ها و سایر وسایل جانبی، چنین محیطی را به سادگی فراهم آورید. محیطی که می تواند بر روی کیفیت آموزش کودکان تاثیر گذاشته و بودن در مدرسه و یا مهد کودک را برای آن ها دلچسب کند.

مطالب مرتبط