شلف های معلق، جذاب و کاربردی

شلف های معلق یکی از انواع جدیدتر این نوع سازه(شلف) محسوب می‌شوند. بدون تردید شلف ها یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین ساخته‌های بشر در عرصه معماری داخلی محسوب می‌شوند؛ اما همان‌قدر که ساخته شدن شلف ها یک ابتکار عالی و کاربردی بود، شلف های معلق از کاربرد و خلاقیت بهتری در بین همنوعان خود برخوردار هستند. این طبقات و سازه‌های ترکیبی علاوه بر کاربردی بودن جلوه زیبایی هم به محیط خود می‌بخشند.
اگر شلف ها وسیله‌ای کاربردی برای ایجاد فضای بیشتر و کاربردی کردن دیوارها و کنج‌های منازل هستند، شلف های آویزان مرز خلاقیت را از دیوارها به سقف‌ها برده‌اند و با بهره گیری از آن‌ها فضاهای خالی دورتر از دیوارها را هم پوشش داده و قابل استفاده کرده‌اند. علاوه بر این معلق بودن این سازه‌ها در فضا به لحاظ استتیک در طراحی داخلی بسیار مؤثر است.

با توجه به آویزان شدن این شلف از سقف و عدم ارتباط سازه با زمین یا دیوار، به راحتی می‌تواند از آن در فضاهایی که زیر آن توسط وسیله دیگری اشغال شده و یا جلوتر از دیواری که چیزی روی آن نصب شده استفاده کرد.

امنیت شلف های معلق

با به کار بردن زنجیرها و یا تسمه‌های خلاقانه‌تر شما می‌توانید به شلف هایی با ظاهر متفاوت دست پیدا کنید؛ اما به یاد داشته باشید معلق بودن شلف ها از سقف، از میزان امنیت و ایستایی آن می‌کاهد و می‌بایست در انتخاب وسایلی که روی آن‌ها قرار می‌گیرد دقت فراوان کرد. همین‌طور زیر این شلف ها نسبت به انواع قابل نصب آن روی دیوار از امنیت کمتری برخوردار است؛ بنابراین از نصب و به کاربردن آن‌ها در اتاق کودکان خودداری کنید. شاید بتوانید با انتخاب شلف هایی که دارای لبه‌های کوتاه در اطراف خود باشند، درصد امنیت آن و ریسک افتادن لوازم را کاهش دهید.


برخی از انواع این شلف ها علاوه بر قابلیت معلق ماندن از سقف، امکان نصب روی دیوار را نیز دارند. برخی دیگر این سازه‌ها را می‌توان با نصب هم‌زمان روی دیوار و سقف استفاده کرد که نسبت به دیگر نمونه خود امنیت و ایستایی بیشتری دارند.
یکی از مصطلح‌ترین مکان‌ها برای نصب این شلف ها در آشپزخانه‌ها و فضاهای ایجاد شده بالای کابینت، کانتر یا اپن است. در این حالت معمولاً هم خطر برخورد با این جسم معلق کمتر است هم ریسک ریزش وسایل روی آن.

از فضاهای دیگری که می‌توان برای نصب این سازه استفاده کرد، می‌توان به فضاهای کناری تراس یا بالکن اشاره کرد که فضای خوبی برای قرار دادن گل و گیاه را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط