ساخت شلف های فلزی در منزل – بخش دوم

ساخت شلف با لوله های مسی

در این طرح با استفاده از لوله های مسی نازک و امکان خم شدن آن‌ها و ترکیب با متریال چوب، شلف های فلزی کوچک و زیبایی ساخته می‌شود. به جای لوله های مسی می‌توانید از مفتول های ضخیم هم استفاده کنید. این لوله ها معمولاً همان هایی است که برای اتصال گاز خانگی و یا کولرهای گازی به منابع خود استفاده می‌شود. این لوله ها قابلیت مناسبی برای خم پذیری دارند. برای این کار شما ابتدا متراژ مناسبی از این لوله ها و قطعات چوب شکل داده شده و قابل استفاده تهیه کنید. برای هر شلف دو آویز فلزی در نظر بگیرید و پس ایجاد سوراخ مفتول‌ها را از داخل چوب‌ها رد کنید. برای فیکس کردن لوله در چوب می‌توانید از مقداری چوب پنبه در انتهای لوله های بیرون آمده از چوب استفاده کنید و یا با چسبی مناسب و مطمئن آن‌ها را بچسبانید.

برای استفاده‌ی بهتر و زیبایی تعداد بیشتری از این شلف ها بسازید و در محل مورد نظرتان نصب کنید تا مثل یک مجموعه به نظر برسد.

این سازه زیبا و کاربردی احتیاج به کمی دریل کاری و سوراخ کردن قوطی‌های آهن دارد. البته می‌توانید به جای استفاده از پیچ از یک جوشکار ماهر کمک بگیرید. احتمالاً برای نصب این سازه روی دیوار هم به کمک احتیاج خواهید داشت. در این سازه ترکیب قوطی‌های آهنی و چوب بسیار فرم نوستالژیک و زیبایی پدید می‌آورد که با کمی رنگ کاری می‌توان به زیبایی آن افزود.

این سازه را می‌توانید به راحتی و با در نظر گرفتن محل مورد نظر طراحی کنید. با توجه به اینکه برای استفاده از این شلف احتیاج به دیوارها دارید، فاصله بین لوله ها و دیوار را به نحوی تنظیم کنید تا کتاب‌ها از هیچ یک از دو طرف به سمت پایین مایل نشوند. اگر نسبت به رنگ اصلی لوله ها حساسیت دارید می‌توانید را رنگ آمیزی و پتینه کاری ان را با سلیقه خود متناسب کنید.

خلاقیت و تمرکز شما در ساخت این نوع شلف ها محکی جدی خواهید خورد. شما ابتدا باید نسبت به نیاز و زیبایی شناسی منزل خود آگاهی داشته باشید و سپس اقدام به طراحی و ساخت این شلف ها کنید. اگر سری به بازار آهن بزنید بی نهایت مدل شاخه های فلزی وجود دارد که هر کدام می‌تواند به نحوی مورد طراحی و استفاده قرار گیرد. ترکیب فلز با موادی دیگر همچون چوب، سنگ، شیشه و پلاستیک هر کدام حس و زیبایی شناسی منحصر به فرد دارد که هنگام طراحی باید مد نظر قرار دهید.

مطالب مرتبط