نگاهی به انواع شلف های دیواری – بخش اول

شلف های دیواری امروزی همان طاقچه‌ها و رف‌های دیروزی هستند که به لحاظ شکل و نوع استفاده به روز آوری شده‌اند. گذشتگانِ ما برای ایجاد فضای قابل استفاده روی دیوارها برای قرار دادن اجسام مختلف اقدام به ایجاد طاقچه‌ها (بیرون آمدگی) متصل به دیوار می‌کردند و یا در دیوار قابی فرورفته تعبیه می‌کردند تا از فضای آن نهایت استفاده را بکنند. این طاقچه‌ها معمولاً برای افزایش زیبایی فضا با استفاده از گچ بری‌ها و یا آینه کاری‌ها تزئین و یا با سنگ یا چوب روکش می‌شد. در نمونه‌های متأخرتر دیده می‌شد که این رف‌ها یا طاقچه‌ها با استفاده از چراغ‌های مختلف تزیین می‌شد.
این سنت حسنه در لابه لای مدرنیزه کردن منازل کم کم فراموش شد تا معماران داخلی به اندیشه استفاده از فضای دیوارها افتادند. این بار به واسطه تغییراتی و پیشرفت‌هایی که در معماری و معماری داخلی پیش آمده بود، شکل و ایده کاربردی از طاقچه‌ها تغییر کرد و شلفهای امروزی به وجود آمد. این شلف ها در دو شکل ثابت و متغیر طراحی شده است که نوع ثابت آن همچون نمونه‌های قدیم هنگام ساخت و ساز در محل‌های مربوطه نصب می‌شود؛ اما نوع پر طرفدارتر آن همان شلف های پرتابل است که در هر زمانی قابلیت نصب دارد.
برای آشنایی بیشتر با این وسیله کاربردی برای سهولت در منطق و نحوه استفاده آن در فضاهای مختلف با هم نگاهی به انواع شلف های موجود می‌اندازیم:

شلف های ایستاده:

معمولاً ترکیبی از کمد و شلفهای دیواری هستند که در شکل‌ها و طبقات مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. این سازه‌ها معمولاً به شکلی ساخته می‌شوند که پایه‌های آن روی زمین باشد و به سطح اتکای سازه اضافه شود. با توجه به این ویژگی معمولاً این سازه‌ها به لحاظ ایستایی، مطمئن‌تر از انواع دیگر هستند که با نصب آن‌ها به دیوار ریسک افتادن آن‌ها به صفر می‌رسد و می‌توان از آن‌ها برای نگهداری مجموعه‌های ارزشمند استفاده کرد. این محصولات در رنگ‌ها و ابعاد و طرح‌های مختلف ساخته می‌شود و کاربردهای فراوانی دارد.

شلف های دیواری تک طبقه:

این محصولات، طبقه‌های مثلث، مربع یا مربع مستطیل شکل هستند که به واسطه سهولت در حمل و نصب طرفداران بسیاری هم دارند. دامنه کاربرد این شلف ها از محیط‌های مختلف در منزل تا فروشگاه و دفاتر کاری را شامل می‌شود. مصرف کننده‌های می‌توانند با در نظر گرفتن محل نصب این طبقات و نوع کاربرد، رنگ و مدل آن‌ها را انتخاب کنند. برخی از انواع دیگر این شلف ها با وجود لبه‌های بیرونی، امنیت بیشتری برای نگهداری اشیاء را دارا هستند.

 

مطالب مرتبط