شلف های چوبی مدرن، اثر هنری کاربردی

شلف های چوبی مدرن، اثر هنری کاربردی

شلف های چوبی مدرن که در تصویر مشاهده می کنید یک اثر هنری هستند یا محصول کاربردی؟ این فرم های زیبای کشیده و چشم نواز را می توان ابزاری برای طراحی داخلی منازل قلمداد کرد؟
ادغام هنر و صنعت از خصوصیات دورانی است که در آن زندگی می کنیم. در قدیم الایام هم هنرها کاربردی بودند تا تزئینی. بیشتر سعی هنرمندان دوران گذشته، ایجاد زیبایی در وسایل و ابزار کاربردی بود که مصرف روزمره داشت. این خصوصیت در بین هنرمندان شرق به خصوص ایرانی برجسته تر بود تا هنرمندان غرب؛ تا زمانی که هنرمندان شرق هم با هنر غرب آشنایی و ارتباط پیدا کردند. در آن دوره هنر به سمت خلق آثار صرفا تزئینی پیش رفت و مباحثی چون هنر برای هنر پیش آمد که موافقان و مخالفان بسیاری داشت.
امروزه این موضوع متعادل تر شده و علاوه بر هنرمندانی که آثار تزئینی خلق می کنند، هنرمندانی هم مشغول به خلق آثار هنری کاربردی هستند.

 

شلف های چوبی مدرن، اثر هنری کاربردی
شلف های چوبی مدرن در طراحی داخلی منزل یا محل کار

شلف های چوبی سفید سرپوشیده که در تصاویر مشاهده می کنید از جمله محصولات طراحی شده برای تم های مدرن در طراحی داخلی منزل یا محل کار هستند که به آنها به مثابه یک اثر هنری نگریسته شده است. در طراحی مدرن سمت و سوی رنگها از شلوغی و درهم آمیزی به سمت سادگی و خست در به کارگیری رنگ، به خصوص در مورد تم و یا اکسسوار اصلی میل می کند. به کارگیری رنگ سفید در شلف های چوبی از موارد مشترکی است که طراحان مختلف برای دکوراسیون داخلی با تم مدرن از آن بهره می برند. سادگی و خلوت بودن رنگ سفید فضای مدرن را القاء می کند و باعث می شود اشیاء رنگی کوچک در کنار آنها خودنمایی کنند.
این شلف های چوبی کشیده و غیرعادی به صورت فِرِم هایی با گوشه های گرد طراحی شده اند و قرار گیری و تجمیع آنها کنار هم به صورت های متفاوت می تواند اشکال متفاوت را به وجود آورد. طراحان داخلی معمولا تم های واحدی را برای طراحی های خود در نظر می گیرند یا از تم غالب در منزل یا دفتر کار برای تکمیل طراحی پیروی می کنند. خانه های امروزی هم با تغییر ذائقه ساکنان آن به سمت مدرنیسم، از طراحی های خاص و مدرن پیروی می کنند. دفاتر کاری نیز از این موضوع مستثنی نیستند و با دنباله روی از مد و سلایق عام جامعه از این تم طبعیت می کنند. ضخامت این کتابخانه ای هم که در تصویر وجود دارد کمک شایانی در پدید آمدن یک اثر مدرن در اتاق نشیمن یا محل کار کرده است. در واقع این محصول دکوراتیو یک اثر هنری محسوب می شود با پنج قطعه در کنار هم که یک کتابخانه یا دکور مدرن را ایجاد می کنند. بنا براین این اثر بیش از اینکه خاصیت کاربردی داشته باشند خاصیت زیبایی شناسی دارند.

مطالب مرتبط